Martina Saloňová

Kontakt

Stáže a přestupy mezi ateliéry

2018–2019 Ateliér restaurování výtvarných děl malířských a polychromované plastiky / Škola Adama Pokorného
2017–2018 Scuola di Restauro, Accademia di Brera, Miláno, Itálie
2013–2018 Ateliér restaurování výtvarných děl malířských a polychromované plastiky / Škola Karla Strettiho

Co je důležité vědět o vaší práci?

Praktická část mé diplomové práce zahrnuje restaurování tří závěsných obrazů, polychromované plastiky a nástěnné malby. Díla jsou vytvořena odlišnými technikami a pocházejí také z různých časových období, vyžadují tudíž odlišný restaurátorský přístup a cit pro pochopení dané problematiky. Jedná se o závěsné obrazy Madona s modrou rouškou a Čtverečková struktura od Zdeňka Sýkory, deskovou malbu Mučení sv. Jiří, polychromovanou sochu Madona z Lokte a nástěnnou malbu Sv. František mezi světci.


V teoretické práci na téma „Metody snímání povrchových nečistot z citlivých povrchů uměleckých děl“ shrnuji problematiku zejména suchých metod snímání nečistot, ale zabývám se i užitím různých pevných gelů.

Jak si představuješ sebe a svou práci za 5 let?

Sebe a svoji práci za pět let si přestavuji velmi pozitivně. V pracovním životě si budu moci budovat vlastní kariéru ve spolupráci s otcem, který již restaurátorský ateliér vlastní. Pro začátek své profesní dráhy mám tedy dobré zázemí. Náš obor se neustále vyvíjí, takže je pro mne důležité i vzdělávání, ve kterém chci stále pokračovat. Naštěstí je dnes dostupných mnoho odborných informací, workshopů či seminářů. Byla bych ráda, kdybych si za těch pět let vytvořila určitou síť kontaktů na lidi v oboru, vybudovala si jisté jméno a zúročila nové zkušenosti.


Ovšem život není jenom práce. Jelikož jsem se vdala ještě na škole, ráda bych si po studiu začala budovat rodinu. Za pět let bych již chtěla zázemí, kde se usadím na celý život. Chtěla bych se věnovat i zlepšování své znalosti cizích jazyků a jiným zájmovým aktivitám, které jsem za dobu studia upozaďovala.